Çikolatanın Sırrı: Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolatanın Öyküsü

7.07.2022

Çikolatanın Sırrı: Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolatanın Sırrı: Çikolata Neden Mutlu Eder?

Günlük hayatın telaşına bir ısırık çikolatayla kaç kere ara verdiniz? Yakınınızda çikolata olmadığında kaç kere bol kakaolu veya sütlü çikolata yemenin hayalini kurarak kendinizden geçtiniz? “Her gün” dediğinizi duyar gibiyiz. Peki, “Çikolatayı bu kadar vazgeçilmez kılan ne?”, “Çikolatada ne var?” Gelin, bu soruları birlikte yanıtlayalım.

 

Çikolatanın İçinde Ne Var?

Çikolatanın ham maddesi kakao çekirdeğidir. Çikolatadaki kakao, başta Güney Amerika olmak üzere Batı Afrika kıtalarında yetişen bir bitki olan kakao meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. İçeriğinde protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, fosfor, demir, çinko bulunan kakao; şeker, kakao yağı ve bazen de çeşitli kuruyemişler ve meyvelerle birleşerek muhteşem bir lezzet olan çikolatayı oluşturur.

 

Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?

Bize yediğimizde haz veren, bizi mutlu eden şey çikolatada bulunan besin değerleri mi? Aslında tam olarak böyle söyleyemeyiz. Çikolatada ruh halimizi iyileştirmede ve mutluluğumuzu artırmada etkili olan 3 bileşen var. Bunlar; triptofan, teobromin, feniletilamindir. Bu bileşenlerin beynimize etkileri ise şu şekilde:

  • Triptofan: Toplumda mutluluk kaynağı, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun üretilmesine yardımcı olur.
  • Teobromin: Beyinde rahatlatıcı ve sakinleştirici olarak rol oynar.
  • Feniletilamin: Ruh halini iyileştirmede ve canlandırmada etkilidir. Bu yönüyle “antidepresan” olarak anılabilir.

 

Bu 3 bileşen kusursuz bir şekilde çalışır ve bizde mutluluk, enerji ve sakinlik bırakır. Ayrıca çikolatanın damakta eriyerek bıraktığı enfes aromasının da vücutta, toplumda aşk hormonu olarak bilinen dopamin ve morfin etkisi gösteren kimyasal maddeler olan opioidler gibi hormonların salgılanmasında etkili olur. Yani çikolata, beynimizde bulunan bileşenlerin var olan aktivitelerini artırmasını sağlayarak ve bazı hormonların salgılanmasında rol oynayarak bizi mutlu eder.

Tüm bunlar dışında, “Çikolata neye iyi gelir?” diye soracak olabilirsiniz. Merak etmeyin. Bunun için de cevabımız var. Bu konuda yapılan birçok araştırmayı sizin için derledik. Çikolatanın faydalarını şu şekilde sıralayalım:

  • Antioksidan görevi görür: Yapılan bir çalışma kakao ve bitter çikolatada, antioksidan kaynağı olarak bilinen yaban mersini, acai meyvesi gibi orman meyvelerine göre daha fazla antioksidan ve vücutta antioksidan işlevini yürüten flavonoidlerin olduğunu söylüyor. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında, vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırmada ve daha birçok sağlık sorunlarında etkili olan madde.
  • Kan basıncını düşürmede ve dengelemede etkili: Birçok çalışma, etkileri genellikle hafif olsa da kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.
  • Kalp sağlığı sorunlarını azaltmada etkili: Bir araştırma, haftada beş defadan fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını gösteriyor.
  • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine faydalı: Başka bir çalışma, ise 5 gün boyunca kakao tüketen sağlıklı bireylerin beyne giden kan akışında iyileşme olduğunu ortaya koyuyor.

 

Her Yaş İçin Mutluluğun Formülü Ayrı

Çikolata Mutlu Eder Mi?

Kakao yağı ve kaliteli kakao çekirdekleriyle oluşturulan enfes kakao aromasıyla Şölen çikolataları, sizi mutluluğa götürecek ve aradığınız gerçek çikolatalar olabilir. O halde biraz da nesiller boyunca sürdürdüğü şölen ortamıyla ve lezzetli çikolatalarıyla her yaş grubunu kendine hayran bırakan Şölen çikolatalarından bahsedelim.

Çocukların hayal gücünü geliştirmesi ne kadar önemliyse bunu oyun oynayarak yapmak ve lezzetli çikolatalarla taçlandırmak o kadar önemli. Çikolatanın hayata kattığı mutlulukla küçük yaşlarda tanışmak için Ozmo en iyi çikolata olabilir.

Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelip eğlencenin dibine vurmak mı istiyorsunuz? Yoksa en yakın arkadaşınızla koyu bir sohbetin içine mi dalacaksınız? Aslında hiç fark etmiyor. İncecik, çıtır çıtır gofretiyle Biscolata Veni sohbetinizden alacağınız hazzı 2 katına çıkarabilir.

Belki de sadece sıcak bir aile ortamı, bol miktarda keyif ve huzur istiyorsunuz. Size eşlik edecek yumuşacık kek ve marshmallowun enfes birleşimi olan Luppo’yu öneriyoruz.

Çikolatanın mutluluk veren tarafıyla tanışmak için gerçek çikolatanın nasıl olduğunu bilmek önemli. Unutmayın, bir tek gerçek çikolatayı yediğinizde çikolata damağınızda erir ve sizi istediğiniz mutluluğa ulaştırabilir. Dilerseniz, "Gerçek çikolata nedir?" başlıklı yazımızdan gerçek çikolatayı hemen nasıl tanıyabileceğinizi ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Gerçek çikolatayla, gerçek hazlar yaşamanızı diliyor ve 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nde dilediğiniz çikolatayı yiyerek mutluluğu yakalamanızı umuyoruz.

Dünya Çikolata Günü’müz kutlu olsun!

Paylaş: