Çocuklar İçin Eğlenceli Olabilecek 5 Workshop Önerisi

Şölen'le Keşfet

24.04.2024

Çocuklar İçin Eğlenceli Olabilecek 5 Workshop Önerisi

Çocuklar İçin Eğlenceli Olabilecek 5 Workshop Önerisi

Workshop’lar yaş fark etmeksizin oldukça eğlenceli ve öğretici aktivitelerdir. Özellikle her gün yeni şeyler öğrenmeye açık, enerjik ve heyecanlı olan çocuklar için ise unutulmaz olabilir. Peki, sizin çocuğunuz en çok hangi workshop’tan hoşlanır?

Biz de size bu noktada yardımcı olmak adına workshop fikirleri listesi hazırladık. Tabii öncesinde “Workshop ne demek, workshop’ların çocuklara ne gibi faydaları olabilir?” sorularını cevaplamakta fayda var.

 

Workshop Nedir?

Türkçe karşılığı atölye çalışması olan workshop, kişilerin belirli bir zamanda yeteneklerini geliştirmek veya yeni hobi edinmek için bir sınıfta toplanarak eğitim almalarını sağlayan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler sonucunda workshop katılımcıları ortaya yaratıcı çalışmalar, yeni tasarımlar ve ürünler çıkarabilirler ya da kendilerini eğitim aldıkları alanda geliştirebilirler. Üstelik workshop’lar yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de hem eğitici hem de eğlenceli aktivitelerdir.

 

Atölye Çalışmalarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Atölye çalışmaları, çocukların yaratıcılığının ve hayal güçlerinin gelişmesinde etkilidir. Buna ek olarak workshop’un çocuklara olan diğer faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Atölye çalışmaları sırasında yeni arkadaşlar edinebilir ve sosyalleşebilirler
 • Oyun oynayarak yeni beceriler kazanabilirler.
 • Takım çalışması yapmayı öğrenirler ve bu konudaki yeteneklerini geliştirebilirler.
 • Çocukların el becerisini, problem çözme yeteneklerini geliştirir. Ayrıca kendini ifade etme konusunda başarılı adımlar atabilirler.
 • Ebeveynleri ve büyükleriyle birlikte kaliteli vakit geçirerek unutulmaz deneyimler kazanırlar.
 • Gerçekleştirdikleri projeler sayesinde kendilerine güvenmeyi öğrenirler

 

Atölye çalışmaları; bilim, sanat, edebiyat, spor, dans ve daha birçok alanda olabilir. Burada çocuğunuzun ilgisini ve elbette hangi workshop’lara katılmak istediğini bilmeniz önemli.

 

Atölye Çeşitleri Nelerdir?

Çocuğunuzun gelişimine destek verebilecek ve onun eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlayabilecek 4 atölye workshop önerimiz var. Bazı birbirinden farklı atölye çalışmalarını şu şekilde sıralayalım:

 

1. Resim Workshop’ları

1.Resim Workshop’ları

Atölye çalışma örneklerinin en çok sevilen ve tercih edilenlerden bir tanesi resim çalışmalarıdır. Resim workshop’larında çocuğunuzun dahil olabileceği temel eğitimde şunlar yer alabilir:

 • Temel çizim teknikleri
 • Resimde kompozisyon
 • Boyama yöntemleri
 • Portre ve figür çalışmaları

 

Çocuğunuzun çizime, boyamaya ilgisi olduğunu düşünüyorsanız ve yaratıcılığını geliştirmek istiyorsanız resim atölye çalışmaları ona göre olabilir.

 

2.Origami Workshop’ları

2.Origami Workshop’ları

“Bir kağıt parçasıyla neler yapılabilir?” diye sorsak ne cevap verirdiniz? Sizin yerinize yanıtlayalım: Hayal gücüne dayanan sınırsız sayıda 3 boyutlu tasarımlar oluşturulabilir. Kağıt katlama sanatı olan origami sayesinde kağıtlarla 2 veya 3 boyutlu cisimler yapılabilir.

Böylece çocuğunuzun origami atölyelerinde uygulamalı eğitimler alarak kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilir ve yaratıcılığını ortaya koyabileceği bir ortam hazırlayabilirsiniz.

 

3.Drama Workshop’ları

3.Drama Workshop’ları

Çocuğunuz içindeki yaratıcılığı açığa çıkarsın istiyorsanız ve onun da oyunculuğa ilgisi varsa drama atölyesi aradığınız çocuk workshop’larının en başında gelebilir. Böylece drama atölye etkinlikleri, çocuğunuzun özgüvenini artırmasında ve duygularını daha iyi ifade etmesinde etkili olur. Ayrıca drama atölyeleri, çocukların hayal güçlerinin sınırlarını zorlamasına öncülük eder.

 

4. Müzik Workshop’ları

4.Müzik Workshop’ları

Sizin çocuğunuz da müzik tutkunlarından biri mi? Eğer öyleyse müzik workshop’ları onun için mükemmel bir etkinlik olabilir. Sadece çocuğunuzun hangi enstrümana ilgisinin olduğunu ve hangi müzik türünden hoşlandığını bilmeniz yeterli. Ardından ona uygun müzik workshop’ları arasından seçim yapabilirsiniz.

 

5.Dans Workshop’ları

5.Dans Workshop’ları

Çocuğunuzun ayrıcalıklı bir hobi edinmesini istiyorsanız ve onun da dansa bir ilgisi varsa size önerimiz dans workshop’larına göz atmanız. Dans workshop’larının çocuklara faydalarını şu şekilde sıralayalım:

 • Fiziksel ve ruhsal gelişimlerine yardımcı olur.
 • Sorumluluk bilinçlerini artırmada etkilidir.
 • Özgüveni artırır.
 • Sosyalleşmeyi öğretir.

 

Çocuğunuzun hayal gücünü artırmak ve yaratıcılığını geliştirmek için dans workshop’larına katılması konusunda seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Atölye çalışmaları hem çocuğunuzun sosyalleşip eğlenerek yeni şeyler öğrenmesini sağlar hem de birlikte geçireceğiniz zamanın kalitesini artırır. Önemli olan, onun neye ilgisinin olduğunu öğrenmeniz ve buna yönelik etkinliklere katılmanızdır.
Çocuğunuzla birlikte keyifli vakitler geçirmenizi dileriz!

Paylaş: